10 Şub

Fatura Virüsü (cryptolocker) Çözümü

Son zamanlarda hızla yayılan fatura virüsü diye adlandırdığımız bi virüsle karşıkarşıyayız. Virüs bilgisayarımıza genelde mail yoluyla bulaşıp bütün excel,word ve resim dosyalarımızı RSA-2048 şifreleme yöntemi ile şifreliyor.

Cryptolocker adı altında .ttt .ccc .vvv .xyz .aaa ve .encrypted  gibi birçok uzantıyı dosyalarımızının sonuna getiren bu virüsü temizlemek o kadar da mümkün görünmüyor. Dosyaların sonuna gelen o uzantıların aslında hiç bir anlamı yok. Fakat bunu bilmeyen kullanıcılar,
.ttt uzantılı dosyları açmak
.xyz uzantılı dosyayı açan program
.encrypted dosyalarını nasıl açabilirim, gibi aramalar yapıyorlar.

Fatura Virüsü kendi başına bi gündem oluşturmayı başardı ve data kurtarma alanında çözüm ortaklığı yapan birçok firmayıda mağlup etti. Fakat biz Tems Bilgisayar olarak bu virüsün bulaştığı bilgisayarları temizliyor ve şifrelediği dosyaları çözebiliyoruz. Yanısıra daha sonrası içinde aynı hataya düşmemek için sadece bu virüse odaklı çalışan bir antivirüs yazılımı kurarak bilgisayarınızı koruma altına alıyoruz.

Bulaşan virüslere hergeçengün bir yenisi ekleniyor. Mevcut crytpo ‘yu kopyalayıp farklı şekillerde karşımıza çıkarıyorlar. Dosyaların uzantıları da her defasında değişiyor. Yeni virüslere karşın yeni çözümler üretmeye çalışıyoruz.

Verilerin kurtarılma aşaması ise önceliklele data analizi ile başlıyor ve sonuç odaklı çalışmalarla son buluyor. İşlem süresi olarak bilgisayar performansına göre ortalama 2 ile 5 iş günü söylenirken, az verisi olan bilgisayarların işlemlerinin daha çabuk sonuçlandığı da oluyor. Bu gibi durumlarda kullanıcı bilgilendirilerek dilerse kendi gelip alabiliyor yada biz gidip kurulum yapabiliyoruz…

Paylaş

Yorum Yap